Ankara Anlaşması Vizesi

Türk İş İnsanı Vizesi – Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA Vizesi), İngiltere’nin Brexit ile Avrupa Birliğinden ayrılması sebebiyle 31.12.2020 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmıştır.

Ankara Anlaşması vizesi sahiplerinin durumu ne olacak?

Bu kategori ile İngiltere’de oturum alan kişilerin hakları korunacak, vize uzatım, aile birleşim, süresiz oturum ve vatandaşlık işlemleri devam edecektir. Buna ilişkin Home Office gerekli düzenlemeleri yapmış bulunmaktadır. Yeni düzenlemeye göre:

Ankara Anlaşması Aile Birleşimi Vizesi

Ankara anlaşması vizesiyle İngiltere’de bulunan Türk vatandaşları, partner ve 21 yaş altı çocuklarını da vizelerine dahil edebilmek için ECAA3 Aile Birleşimi (Dependant) Vizesi’ne başvurmalıdırlar.

Yeni düzenleme çerçevesinde partnerinizi getirmek istiyorsanız, yıllık 18,600 pound kazanç göstermek zorundasınız, ayrıca eşinizin A1 İngilizce yeterlilik sınavını vermesi gerekmekte, bir önceki düzenlemenin aksine başvuru ücreti bulunmaktadır. 21 yaş altında bulunan çocuklar için başvuru ücreti söz konusu değildir. Ancak, 18,600 pound yıllık kazanca ek olarak, ilk çocuk için 3,800 pound, ilave her çocuk için ise, 2,400’er pound yıllık kazanç gösterme şartı getirilmiştir.

Eş ve çocuklar aile birleşimi vizesi ile İngiltere’de oturum ve çalışma izni hakkı kazanırlar.

Ankara Anlaşması Aile Birleşimi (Dependant) Vizesine Başvuru Şartları;

Ankara anlaşması ile iş sahibi olan kişinin partneri 18 yaşından büyük olmalıdır.

Taraflar evli iseler resmi olarak evli oldukları belgelenmelidir. Evli olmayan partnerlerin ise en az 2 yıldır birlikte olduklarına dair kanıtlar sunmaları gerekmektedir. Ancak bazı istisnai durumlarda (örnek olarak birlikte çocuk sahibi olmak) 2 yıldır birlikte olunmasa da aile birleşimi başvurusu yapılabilir.

Aile Birleşimi vizesine başvuru yapabilmek için çocukların 21 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Yine

Ankara Anlaşması yoluyla vizesi bulunan işyeri sahibi ya da çalışan kişinin, ailesini geçindirebilecek yukarıda izah edilen finansal yeterliliğinin bulunması gerekmektedir.

Ankara anlaşması aile birleşimi vizesiyle İngiltere’ye gelen partnerin çalışma hakkı vardır. Fakat başvuru yapılırken partnerin muhtemel geliri hesaba katılmaz yalnızca esas vize sahibinin maddi durumu göz önünde bulundurulur.

Ailenin İngiltere’ye gelmesi durumunda uygun standartlarda ikamet imkanının olduğu belgelenmelidir.

ECAA3 Aile Birleşimi Vizesi, asıl vize sahibine bağlı olduğundan, o kişinin vize şartları geçerli olur. Aile bireylerine esas başvurucunun vize süresi kadar vize verilir. Eğer asıl vize sahibi göçmenlik statüsünü kaybederse, partner ve çocuklar için de aynı durum söz konusu olacaktır.

Vize uzatma, süresiz oturum ve vatandaşlık hakkı süreci asıl vize sahibi için nasıl işliyorsa, aile bireyleri için de aynı şekilde işler. Aile birleşimi vizesine sahip partner ve çocuklar da vize uzatmasını yapmak, süresiz oturuma başvurmak ve sürecin sonunda vatandaşlığa başvurmak durumundadır.

Öncelikle durumunuz, LexLegal ekibimizde yer alan göçmen hukuku uzmanlarımız tarafından inceleniyor. Akabinde, danışmanlığımızda hazırlanan uygun bilgi ve belgelerin düzenleme ve takibini gerçekleştiriyoruz. Tüm hukuki gereklilikleri titizlikle inceleyip dosyanızı hazırlıyoruz.

Ankara Antlaşması Vizesi İle Süresiz Oturum ve Vatandaşlık Hakkı

Süresiz oturum hakkı, İngiltere’yi esas ikametgahı olarak seçmiş kişilerin belirlenen şartları sağladığında elde edebildiği, herhangi bir süre kısıtlaması olmayan göçmenlik statüsüdür.

Süresiz oturum hakkı bir süreli oturum hakkının neticesinde verilir. Süresiz oturum hakkı elde etmenin şartları, hangi oturum hakkının neticesinde elde edileceğine göre değişkenlik göstermektedir.

Bu yazımızda sizlere Ankara Antlaşması vizesi neticesinde süresiz oturum hakkı alabilmenin şartlarından bahsedeceğiz.

Ankara Antlaşması vizesi bulunan kişiler, İngiltere’deki iş hayatının 5. yılında, süresiz oturum için başvurma hakkı elde ederler. Ankara Antlaşması vizesi ile serbest çalışma vizesi (self-employed) alan kişiler için üç aşamalı bir süreç söz konusudur. Süresiz oturum ve vatandaşlık hakkı bu sürecin sonunda elde edilmektedir.

İlk yılın sonunda gerekli şartları yerine getirir, işinizde finansal anlamda başarılı görünürseniz İngiltere İç İşleri Bakanlığı tarafından vizeniz 3 yıllık periyotlar halinde uzatılacaktır. Toplam 5 yılın sonunda yapmakta olduğunuz işin gerekliklerini yerine getirmiş olursanız süresiz oturum alma hakkınız olur. Yeni uygulama ile, süresiz oturuma başvurmak için, life in the UK sınavı denilen entegrasyon sınavı ile B1 seviye İngilizce sınavlarından geçilmesi ve başvuru için ücret ödenmesi şartları getirilmiştir. Ayrıca son 5 yılda, her bir yıl için 180 günden fazla İngiltere dışında bulunulmaması gerekmektedir.

Lexlegal ekibi olarak, Ankara Antlaşması vizesiyle İngiltere’de beş yıl yaşamış olan danışanlarımızın süresiz oturma başvurularını da yapıyoruz. Süresiz oturum vizesi ile, self-employed olarak İngiltere’de iş kuran danışanlarımıza istedikleri işte çalışma ve İngiltere’nin sosyal devlet hizmetlerinden yararlanma imkânı sağlıyor; vatandaşlığa giden yolu açıyoruz.

Yaşanabilecek olası aksilikler, yasal düzenlemelere uygunsuz hareket etmek, banka ve resmî kurumlarla yaşanabilecek aksaklıklar vize uzatma sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle 1 yıllık vizenin sonrasında profesyonel danışmanlık almaya devam etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Ankara Antlaşması vizesi sonucu Indefinite Leave to Remain UK (ILR) – İngiltere/ Birleşik Krallık’ta süresiz oturum hakkı için profesyonel ekibimize hemen danışın, işinizi şansa değil LexLegal’e bırakın.

Ankara Antlaşması ve Start-Up Vizesi Farkları

Brexit’in sona ermesiyle birlikte, Birleşik Krallık “Entrepreneur Visa (Tier 1)” yani Girişimci vizesini sona erdirerek, Yenilikçi Vizesi (Innovator Visa) ve Start-up Vizesi (Start-up Visa) türlerini getirdi. 2021 yılı itibariyle Birleşik Krallık’ta iş kurmak isteyen kişilerin bu iki yeni vize türünden birine başvurması gerekmektedir. Bu yazıda, İngiltere’de iş kurmak isteyen, girişimci kişiler için Start-up Vizesi koşulları ve Ankara Anlaşması’ndan farkları ele alınacaktır.

Start-up Vizesi Birleşik Krallık’ta iş kurmak isteyen girişimciler için uygun bir vize türüdür. Bu vize türüne başvurabilmek için Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ve İsviçre hariç bir ülkeden başvuruyor olmanız ve bazı diğer yeterlilikleri karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Comments are closed