Kripto Para Sert Çatallanma Ne Demek

Bir blok zincirinin çift yönlü potansiyeli ile ayrılmasına çatallanma olarak denilmektedir. Bu oluşum gerçekleştiğinde yeni oluşumlar ve yeni şartlar devreye girer. Yazımızda sizler için sert çatallanma/ harf fork incelemesi yapacağız.

Çatallanma (Fork) Nedir?

Kripto para dünyasında her an her şey olabilir. Bu dünya kısa zamanda ciddi değişimlere sahne oldu. İlk olarak sadece merkezi olmayan tek bir kripto para bulunuyordu. Bitcoin!

Ancak zamanla başka özelliklere ve projelere sahip birçok altcoin oluştu. Bu durumda bizlere yeni terimler kazandırdı. Yeni para birimlerinin bazılarında çatallanmalara yaşanıyor.

Çatallanma gene olarak para biriminde birtakım değişiklikler yapıldığının göstergesidir. Çatal hemen hemen her sapma için kabul edilebilir. Temel olarak sistem ikiye ayrılır. Sert çatallanma ve yumuşak çatallanma olarak isimlendirilir.

Sert Çatallanma Nedir?

Sert çatallanma bazen planlı bazen ise plansız gerçekleşir. Hard forkblockhain ağında daha önce geçersiz olan işlemleri geçerli kılan veya bunun tam tersini sağlayan kökten bir değişimdir. Kripto haberleri

Sert çatallanma geride ki uyumu bozan radikal değişikliktir. Eksi yazılımla çalışan düğümler yerine geçerli zincirler için güncelleme gelir. Sonucunda tüm kullanıcılar yeni protokolleri kabul eder ve son sürümü kullanmaya başlar.

Eğer topluluk eski kuralları kullanmaya devam etmek ister ise o zaman zincir ikiye bölünür. Örnek vermek gerekirse Bitcoin’denBitcoinCash’in doğması bu şekilde gerçekleşmiştir.

Comments are closed