Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı

Meme “doğurganlığın, dişiliğin ve anneliğin” sembolü olan ve kadının sosyal kimliğinde önemli yeri olan bir organdır. Görüntüsünün dışında emzirme gibi işlevsel olarak da büyük önem taşıyan memeler, boyut ve şekil olarak her kadında farklılık gösterebilmektedir. Göğüs küçültme

Günümüzde meme estetiği adı altında yapılan estetik operasyonları içerisinde sağlığı da olumsuz etkilemesinden dolayı meme küçültme ameliyatlarının önemi büyüktür. Diğer meme ameliyatlarına göre sadece estetik amacı ile yapılmayan meme küçültme ameliyatları son zamanlarda plastik cerrahlar tarafından en sık yapılan estetik ameliyatları haline gelmiştir.

Meme Büyümesi Nedenleri

Meme küçültme ameliyatı diğer meme ameliyatlarından bir yönüyle ayrılır. Sadece psikolojik nedenlerle değil daha çok fizyolojik nedenlerle yapılan bir estetik ameliyattır. Çünkü büyük memelere sahip kadınlarda boyun, sırt, bel ağrıları, duruş bozuklukları, terleme nedeniyle meme altında oluşan cilt sorunları, sütyen askıları nedeniyle omuzlarda oluşan bası izleri gibi bulgulardan birkaçı ya da hepsi bulunur. Meme büyümesinde genetik özellikler de büyük rol oynar. Bazı ailelerde genetik olarak memeler hep büyüktür. Önceden normal boylarda memelere sahip kadınlar kilo aldığında memeleri de büyüyebilir. Doğum ve emzirme memelerde büyümeye ve sarkmaya yol açabilir. Hormonal bozukluklar veya kullanılan ilaçlar meme büyümesine yol açabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Eğer memelerde oransal olarak bir büyüklük söz konusu ise bu kişilerde hem estetik hem de fonksiyonel sorunlara yol açar. Büyük memeler göreceli olarak estetik görüntüsünü kaybedebilir.Büyük memeler boyun, omuz ve sırt ağrısı oluşturur. Hatta bu durum postür bozukluklar oluşturup bu bozukluklar kalıcı hale gelebilir. İstenilen kıyafetlerin giyilememesi ve gözle görülen orantısızlık kadınların psikolojilerini olumsuz etkileyebilir.

Comments are closed