REZİSTANS

Rezistanslar  temel olarak  elektrik enerjisini ısı enerjine dönüştüren pasif elemanlardır. Rezistanslar genel olarak  Krom-Nikel alaşımından üretilen telin istenilen yapıya uygun olarak sarılması ile imal edilir. Isıtma sistemlerinin vazgeçilmezi olan rezistanslar evlerden tutunda otomotiv, sağlık, tekstil,  plastik ve neredeyse imalat sektörünün her alanında kullanılmaktadır.

Ais Mühendislik bünyesinde birçok türünün üretimi yapılmaktadır. İhtiyaçlarınızı ve projelerinizi karşılayacak özel üretimde yapılmaktadır.

Başlıca rezistans gruplarımız:

Meme Rezistans, Mika Yalıtımlı Kelepçe Rezistans, Çene Rezistans, Mika Sıcak Hava Rezistansı, İnfrared Seramik Rezistanslar, Sıcak Yolluk Rezistanslar, Otoklav Rezistanslar, Flanşlı Rezistanslar, Serpantinli Rezistanslar, Sıcak Hava Kaynak Makine Rezistansları, Kaplama ve Asit Banyo Rezistansları, Soğutmalı ve Fanlı Seramik Rezistanslar, Boru Rezistanslar, Çerçeve Rezistanslar, Fişek Rezistanslar, Plaka Rezistanslardır..

Meme Rezistans

Genel olarak imalatımız pirinç malzemeden yapılmaktadır. Meme Rezistanslar genellikle plastik akıtmamakinelerinde, ısıtılması gerekli dairesel tip borularda ve şekli dairesel olan farklı türlerdeki kalıpların ısıtılmasında da kullanılabilir.

Teknik Özellikleri: 

 • Çalışma Sıcaklığı 350-450°C ‘dir. 

·         Çapı Ø20- Ø125mm aralığında üretilir.

·         Uzunluğu 25 – 150mm aralığında üretilir.

Mika Yalıtımlı Kelepçe Rezistans

Isıtılması istenen parçanın veya yüzeyin kütlesel olarak ısıtılmasını sağlar yani bütün yüzeye ısıyı yaymaya çalışır. Çok uzun ömürlü olup kolay bir şekilde arıza vermezler, güneş ısısına yakın seviyede ısı veririr verimi oldukça yüksektir. Seramik gövde sayesinde zararlı ışınları yüzeye göndermez.

Teknik Özellikleri: 

 • Çalışma Sıcaklığı 30-400°C ‘dir. 
 • İstenilen ölçülerde yapılır.
 • cm² 9watt kadar çalıştırılabilir.

 

 

Çene Rezistans

Elektrik-elektronik devrelerin bulunduğu ortamlarda nem gibi faktörlerin önüne geçilmesi ve ani ısı istenilen durumlarda kullanılır.

Teknik Özellikleri: 

 • Alüminyum gövde veya alüminyum profilden ihtiyaca uygun üretimi yapılır.

Mika Sıcak Hava  Rezistansı

Plastik malzemelerin(PP,PE) gibi mamül hale getirilmesi için enjeksiyon makinelerinde plastik poşet üretimi gibi yerlerde kullanılmak için tasarlanmış yüksek verimlidir.

Teknik Özellikleri: 

 • İstenilen ölçülerde yapılır.
 • Boşta çalıştırılamaz.

 

İnfirared Seramik Rezistanslar

İnfrared teknolojisi ile hızlı ısıma sağlar ve seramik kaplama sayesinde zararı ışımaları emer. Endüstriyel Fırınlarda, Tekstil, boya kurutma gibi birçok alanda kullanımı mevcuttur.

Teknik Özellikleri: 

 • 100-1500W arasında üretimi yapılabilir.
 • Tercihe göre 220-380V üretilebilir.

 

Sıcak Yolluk Rezistanslar

Diğer ismiyle spiral rezistanslar olarak karşımıza çıkmaktadır. Plastik sıcak yolluk sistemlerinde malzemenin akışkanlığının sağlanmasında boruların ısıtılmasında özel sistemlerde ve projelerde kullanılmaktadır. Dış kılıfı paslanmaz çelikten imal edilir. Uygulamalara özel üretim yapılabilir.

Teknik Özellikleri: 

 • Tercihe göre 12-48-110-220-380V üretilebilir.

 

 

 

Otoklav Rezistanslar

Otoklav rezistanslar birçok yerde kullanıldığından ötürü imalatı özel olarak yapılmaktadır. Otoklav taşı yani rezistansının ebatları değişmektedir.

Teknik Özellikleri: 

 • Tercihe göre Ø 25,32,36,45,57mmüretilebilir.
 • İhtiyaca göre istenilen gerilim ve güç seviyelerinde üretilebilir.

 

Flanşlı Rezistanslar

Yüksek basınçlı tanklarda , sıvı, gaz gibi maddeleri ısıtmak için yüksek ısı enerjisi gerektiren uygulamalarda kullanılır.

İhtiyaca uygun özelliklerde üretilir.

 

Serpantinli Rezistanslar

İsteğe özel olarak tasarlanıp farklı güçlerde ve özelliklerde üretimi yapılır. U tipi ve M tipi helezonik tip, serpantinli tiplerdeki rezistanslar ihtiyaçlarınıza uygun şekilde üretimi yapılır. Kullanım alanları genelde fanlı, üflemeli tip uygulamalarda havayı doğrudan ısıtma amaçlı kullanılırlar.

Teknik Özellikleri: 

 • Tercihe göre U tipi serpantinli 150-3500mm uzunluklarında
 • Düz tip serpantinli rezistanslar 250-7000mm uzunluklarında
 • Boru çapları Ø 5-20mm
 • Besleme gerilimi 24VDC-500VDC

 

Sıcak Hava Kaynak Makine Rezistansları

Test cihazlarında, shrink makinelerinde, plastik kaynak, çatı izolasyonu gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu sıcak hava kaynak makinelerinde bulunan rezistansların üretimi firmamız bünyesinde gerçekleşmektedir. Değişik çaplarda ve boylarda üretimi mevcuttur.

Teknik Özellikleri: 

 • Çapları Ø 26-31,5-44-56-85mm olarak üretimi gerçekleştirilmektedir.

servo-300x300.jpg

 

Kaplama ve Asit Banyo Rezistansları

Kaplama ve Asit Banyo Rezistansları özel kaplama sayesinde asitliği yüksek vb. kimyasalların ısıtılması amaçlı kullanılırlar. İhtiyaca uygun tasarım ve imalatımız mevcuttur.

Soğutmalı ve Fanlı Seramik Rezistanslar

Hava soğutmalı seramik fanlı rezistanslar havayı istenilen bölgeye düzenli ve eşit miktarda taşır. Seramik yalıtımlı rezistanslardan meydana gelir. Bu tip rezistanslar istenilen ölçülerde ve özelliklerde tasarlanıp üretilirler.

Boru Rezistanslar

Boru Rezistansların birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Endüstriyel, ticari ve bilimsel projelerde kullanımı oldukça yaygındır. Bununla birlikte her türlü metal yüzeye kolaylıkla kaynaklanabilir veya lehimlenebilir. Boru rezistanslarımız isteğe göre alüminyum, rakorlu, flanşlı, kıvrımlı ve düz olarak firmamız bünyesinde üretimi gerçekleştirilmektedir. Kullanım yerlerine göre belirlenen ölçü ve  özelliklerde boru tip rezistans imalatımız mevcuttur.

Teknik Özellikleri: 

 • Standart çap ölçüleriØ 6,5-8,5-11,5-14,5-16mm
 • 650°C ye kadar çalışma sıcaklığı.

 

Fişek Rezistanslar

Yüksek kalitede üretilen fişek rezistanslar birçok uygulamada yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Preslerde, ambalaj ve baskı makinelerinde, metal silindirlerin ısıtılmasında su, yağ ve yakıt gibi sıvıların ısıtılmasında tercih edilen yüksek teknoloji rezistanslardır. Çok iyi verimlilik ve mükemmel bir ısı transferi sağlar.

Teknik Özellikleri: 

 • Çap ölçüleriØ4-50mm ye kadar.
 • Uzunluk 20mm-5000mm ye kadar.
 • L tipi, Dirsekli, Küplü Dirsekli, Çelik örgülü zırhlı, Spiral Zırhlı, Rakorlu, Flanşlı ve Maşonlu olarak üretilebilmektedir.

 

Plaka Rezistanslar

Endüstriyel sistemlerde yaygın olarak kullanılan plaka rezistanslar bir çok alanda kullanımı mevcuttur. Bunlar otomotiv sanayi, kauçuk sanayi, tekstil sanayi, plastik sanayi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Genellikle krom nikel telden ve bakır levhadan yüksek teknoloji ile üretimi gerçekleştirilir. Isıyı çok iyi transfer etmesi ve 300°C ‘nin üzerinde çalışma imkânı sağlanması endüstrinin vazgeçilmezlerinden olmuştur.

Teknik Özellikleri: 

 • 200-300°C çalışma sıcaklığı
 • İstenilen ebatlarda üretilebilir.

Comments are closed