Timoma Nedir? Belirtileri ve Teşhisi Nedir?

Timus bezi, göğüs kemiğinin altında, vücudun ön mediastinum olarak bilinen bir bölümünde yer alan küçük bir organdır.

Timus bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve T lenfositlerinin gelişmesinden sorumludur. Lenfositler vücutta dolaşır ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Yaşlandıkça timus geriler, ancak bazı insanlarda yetişkinlikte bir kalıntı kalır.

Timoma / Timik Karsinom Nedir?

Timoma genellikle timüs bezinin ötesine yayılmayan yavaş büyüyen bir tümördür. Yetişkinlerde ön mediastende en sık görülen tümör olarak bilinmektedir.

Timik karsinom ise daha az yaygın ancak daha agresiftir. Genellikle tedavisi daha zordur çünkü vücudun diğer bölgelerine hızla yayılma eğilimindedir. Her iki tümör tipik olarak timik epitel hücrelerinde başlar.

Timoma / timik karsinom her ikisi de nadir görülen kanser türleridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 400 vaka (birleşik) veya timoma / timik karsinom teşhisi konan milyonda yaklaşık 1,5 kişi vardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) timoma için bir sınıflandırma sistemi geliştirmiştir. Bu sistem, tümörü oluşturan hücrelere dayanarak 6 tip timoma tanımlar. Histolojik tip, evreleme ve tedavi yöntemlerini belirlemek için diğer faktörlerle birlikte kullanılır.

Timom / Timik Karsinomun Belirtileri Nelerdir?

Timoma / timik karsinom tanısı konduğunda hastaların yaklaşık üçte birinde hiçbir belirti görülmez. Semptomlar varsa, öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı, iştah azalması ve yutma güçlüğü içerir. Nadiren, timoma / timik karsinom tümörleri üstün vena kava (SVC) basabilir ve SVC sendromu olarak adlandırılan bir komplikasyona yol açabilir.

SVC, kanı üst vücuttan kalbe getiren birincil kan damarıdır. SVC sendromunun belirtileri boyun, göğüs ve yüzdeki şişlik, üst vücuttaki görünür damarların şişmesi, baş ağrısı ve baş dönmesini içerir. SVC sendromu derhal tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumdur.

Bazı hastalar tümörün kendisinin neden olduğu durumlarla başvurabilir. Bunlar arasında miyasteni gravis, kırmızı hücre aplazisi ve hipogamaglobulinemi bulunur. Bunlar, vücudun bağışıklık sisteminin kendisine saldırdığı görülen otoimmün durumlardır.

Diğer bazı otoimmün hastalıklar da lupus, polimiyozit, ülseratif kolit, romatoid artrit, Sjogren’in sendromu, sarkoidoz ve skleroderma gibi timoma ile bağlantılıdır. Bu otoimmün hastalıklardan birine sahipseniz, sağlık ekibinizle timoma taraması hakkında konuşun.

Comments are closed